13 Mayıs 2015 Çarşamba 17:26
Başkan adayları Divan'da konuştu
Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'da İrfan Aktar başkanlığında  gerçekleştirilen toplantıda, kulüp yönetim kurulu adına başkan Duygun Yarsuvat  ile birlikte yöneticiler Hamdi Yasaman, Dursun Özbek, Cem Kınay, İsmail Sarıkaya,  Ebru Köksal, Hasan Murat Atay, Ural Aküzüm ve Ali Yüce hazır bulundu. 

Olağan seçimli genel kurulda başkan adayı olan isimlerin üyelere hitap  etmesi gündemiyle yapılan toplantıya, başkan adayları Dursun Özbek, Turgay Kıran  ve Ahmet Özdoğan, yönetim kurulu listelerinde yer alan isimlerle birlikte  katıldı. 

Başkan adayları içinde kıdemi en yüksek isim olan Turgay Kıran,  kürsüye gelerek üyelere ilk hitap eden aday oldu. 

Konuşmasının başında, oy mazbatalarının renginin belirlendiği seçimde,  tüzüğe aykırı hareket edildiğini savunan Kıran, renk seçimini yapan kişinin değil, temsil ettiği başkan adayının kıdemine göre sıralama yapılması gerektiğini  dile getirdi. 

Kulübün düzenlediği Çanakkale gezisi sırasında, başkan adaylarından  Dursun Özbek ile Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç'ın açıklamalarda bulunup bir algı operasyonu yaptığını ileri süren Turgay Kıran, "Sanki kulübü  eğitim vakfı yönetiyormuş gibi bir izlenim oluşturdular. Bu algı operasyonları  son bulmalı. Biz, arkamıza bir biat kültürü temsilcisini almadan yapacaklarımızı anlatırız. Vereceğimiz güvene göre de oy alır veya almayız" değerlendirmesinde  bulundu. 

Kulübün mali durumunu iyi bildiklerini ve 1 milyar liraya yakın borç  bulunduğunu söyleyen Kıran, "Bir sıcak para ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Listeme bu nedenle 7 tane ekonomist arkadaş aldım. Borçları azaltmak ve döviz riskini  aşağılara çekmek öncelikli hedeflerimizden. Körfez ve Çin sermayesiyle iş birliği  çabalarımız var. Bunlar da ön anlaşmaları yapılmış, konuşulmuş işlerdir" diye konuştu. 

Kulüpte har vurup harman savurma döneminin bittiğini dile getiren  Kıran, "Mali konularda çok tutucu olmak zorundayız. Uzun yıllardır hep borç yapılandırmaya çalıştık. Kendi gayrimenkullerimizi, devlet teşviki ve  uluslararası fonlarla bir torbaya koyup, yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir ürün meydana getirmeye çalışacağız" ifadelerini kullandı. 

Türk Telekom Arena'nın bir kompleks olması için aynı bölgeye voleybol  ve basketbol için bir kapalı spor salonu yapma planları olduğunu aktaran Kıran, Mecidiyeköy arazisine de otel değil bir iş merkezi ve sosyal tesis yapmayı daha  uygun gördüklerini söyledi. 

Turgay Kıran, konuşmasının sonunda yönetim kurulu üye listesinde yer  alan isimleri tek tek kürsüye çağırarak tanıttı. 

Özdoğan: "50 milyon dolar kasa kolaylığı sağlayacağız" 

Başkan adaylarından Ahmet Özdoğan ise ilk olarak yönetim listesinde  yer alan isimleri kürsüye çağırdı ve üyelerle tanıştırdı. 

Özdoğan, kulüp yönetim kurulu üyesi Mete İkiz'in başkan adaylarına  mali konularda bilgi vereceği toplantının, daha sonra yönetim kurulu kararıyla iptal edilmesine tepki gösterdi. 

Kulübün mali sıkıntı içinde olması nedeniyle göreve gelecek yönetimin  nakit sıkıntısını çekeceğini söyleyen Özdoğan şunları kaydetti: 

"Biz kısa vadede 50 milyon dolar kasa kolaylığı sağlayacağız. Sene  sonuna kadar bir 50 milyon dolar daha sağlayacağız. Kulüp ile şirketlerimiz,  şeffaf ve hesap verilebilir şekilde idare edilecek. Artı denk bütçe değil, artı  bütçe temel prensibimiz olacak. Dönem sonunda daha fazla varlıkla görevimiz  devredeceğiz. Stadımızın da mülkiyetini alacağız." 

Özbek: "En geç 2 yıl içinde borç diye bir sorun olmayacak" 

Kongre üyelerine hitap eden son başkan adayı, mevcut kulüp başkan  yardımcısı Dursun Özbek oldu. 

"Sizlerin vereceği destekle, bu sorumluluğu sırtlayıp, ortak aşkımız  Galatasaray'ı daha aydınlık yarınlara taşımak için başkan adayı oldum" diyen  Özbek, "Kulübün mali durumunu biliyorsunuz zaten. Size bunlardan bahsetmeyeceğim.  Eksilerin değil, artıların yer aldığı, madalyonun diğer yüzünden bahsedeceğim"  ifadelerini kullandı. 

Galatasaray'ın 400 milyon dolar hacimli bir şirket büyüklüğüne  kavuştuğunu aktaran Özbek, "Dünyanın en fazla gelir elde eden 20 kulübü  içindeyiz. Deloitte Para Ligi'nde 3 yıldır üst üste sıralamaya giriyoruz.  Durmadan borç konuşarak oluşturulan algı doğru değildir. Pek çok noktada rakiplerimizden daha iyi olduğumuzu söyleyebilirim. Eğer denetim mekanizmalarını  doğru işletirseniz, sıkıntı yaşamazsınız" şeklinde konuştu. 

Göreve seçilmesi durumunda, kulüp ile bağlı şirketleri için ayrı ayrı  mali genel kurullar yapacağının sözünü veren Dursun Özbek, şeffaflık örneği  olacaklarını aktarıp, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Şunun sözünü veriyorum. Başkan olmam halinde en geç 2 yıl içinde borç  diye bir sorun olmayacak. Galatasaray'da borçlar değil, her manada elde edilen  başarıların konuşulmasını sağlayacağım. Adama göre iş değil, işe göre adam  bulacağız. İki sene içinde borçların sıfırlanacağından bahsetmiyorum. Yaklaşık  400 milyon dolarlık bir yapının tabii ki borcu olacak ama dikkat edilmesi gereken  konu, yönetilebilir bir borç ve harcadığından fazlasını kazanan Galatasaray olacaktır." 

Özbek, konuşmasını tamamlamasının ardından yönetim kurulu listesindeki  isimleri tek tek anons edip, kürsü önüne çıkararak tanıttı. 

DUYGUN YARSUVAT VEDA ETTİ

Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, 23 Mayıs  Cumartesi günü yapılacak olağan seçimli genel kurulla birlikte 7 aylık görevinin  sona ereceğini, bu dönemde hayatının en güzel günlerini geçirdiğini aktardı. 

Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen mayıs ayı divan kurulu  toplantısının son bölümünde üyelere hitap eden Duygun Yarsuvat, "2014 yılı ekim  ayı içinde bana 'Galatasaray'ın 35. başkanı' sıfatını verdiniz. Emin olun,  Galatasaray'la ilgili yapmış olduğum çalışmalarımın en zevk aldığım, en aşkla hizmet verdiğim dönemiydi" dedi. 

Göreve gelmeden önce başkanlığa 7 ay için talip olduğunu ve bunu da  Galatasaray'ın tüzüğüne uygun şekilde düzene girmesi için yaptığını aktaran  Yarsuvat, şöyle devam etti: 

"Bugün çok mutluyum. İlk başta 6 aday çıkmıştı ama neden bilmiyorum  3'ü vazgeçti. Üç aday huzurunuzda bugün, niçin aday olmak istediklerini  anlattılar. Hepsi birbirinden kıymetli arkadaşlarımız.  Bu 7 aylık süre içinde  bizim yönetimimiz, Galatasaray için çok olumlu işler yaptı. Ben bu dönem aday  değilim, böyle bir niyetim de olmadı. Amacımız kulübü bir düzlüğe çıkarmaktı ve  bunda da başarılı olduğuma inanıyorum. Bu adaylar, bir baskın seçimle değil, 7 ay  boyunca hazırlanarak huzurlarınıza gelmiş adaylardır. Bir zamanlar tek adayı  bulmak için uğraşırken, bugün 3 aday arasında bir seçim yapılacak." 

"Aday değilim ama beni hedef alıyorlar" 

Duygun Yarsuvat, genel kurulda başkanlığa aday olmamasına rağmen  kendisinin eleştirildiğini kaydetti. 

Seçimde aday olmadığını hatırlatan Yarsuvat, şunları kaydetti: 

"Aday değilim ama beni hedef alıyorlar. Neden hedef alıyorlar  anlamıyorum. Ne kabahatler işlemişim ona bakıyorum. Evvela Galatasaray'ın büyük  bir marka olduğuna, yaşayan bir yapı olduğuna hepimizi, tüm Türkiye'yi inandırmış  bulunuyorum. Futbol kulüpleri arasında dünyanın en değerli 17.  markası olmuşuz.  Bu marka değeri hiçbir zaman ortadan kalkmamalı, daha üst sıralara çıkmalıdır.  Yine bakıyoruz, bu süre zarfı içinde ne yapmışız. Göreve geldiğimiz zaman  durumundan herkesin üzüntü duyduğu bir futbol takımımız vardı. Bugün şampiyonluğa  oynayan bir futbol takımımız mevcut. Oyuncularımızda hiç değişiklik yapmadık.  Sadece sevgi ve moral verdik, sadece onların yanında durduk, bugünkü duruma  geldik." 

Cesare Prandelli'nin ardından teknik direktörlük görevine Hamza  Hamzaoğlu'nu getirmelerinin sihirli bir dokunuş etkisi yaptığını vurgulayan  Yarsuvat, "Hocamıza ve futbolcularımıza çok teşekkür etmek istiyorum. Bu konuda  canı gönülden hizmet veren Ali Dürüst ve Abdurrahim Albayrak kardeşlerimize çok  teşekkür etmek istiyorum. Kadın basketbol takımımız lig şampiyonu oldu, Ekrem Memnun hocamız ve oyuncularımıza teşekkür ediyorum. Çok uzun ve güç bir yoldan  geldiler. Erkek basketbol takımız kan kaybına uğramıştır. Evet bir çoğu bırakıp  gitmiştir. 2013 ve 2014 yıllarından bize kalan ödemeler vardır. Bu ödemeleri  yerine getirmek için uğraştık. Bu kadar engele rağmen erkek takımımız play-off  etabına kalmıştır. Bu bir başarıdır. İlk maçı Ülker'le yapacaktır. Koçumuz Ergin  Ataman'a da alkış istiyorum" ifadelerini kullandı. 

Yarsuvat'ın, Türkiye Basketbol Ligi play-off çeyrek final etabında  Galatasaray Liv Hospital'ın, Fenerbahçe Ülker'le karşılaşacağı maç için, "İlk  maçı Ülker'le yapacaktır" demesi, salonda gülüşmelere neden oldu. 

"Geliri olmayan bir kulüp aldık" 

Galatasaray'ın görevi devraldıkları günden bu noktaya hiç de kolay  gelmediğini belirten Yarsuvat, adı başkan adayı olarak geçen ancak aday olmayan  bir kişinin medyada kendisiyle ilgili demecini okuduğunu paylaştı 

Elde edilen başarıların hiç de kolay gelmediğini aktaran Yarsuvat,  kendisiyle ilgili iddialar için ise esprili bir şekilde şu ifadeleri kullandı: 

"Geliri olmayan bir kulüp aldık. Ayda 5 milyon lira çalışan maaşı  ödeyen bir kulüp. Bir çok danışman var ama nerede olduğu belli değildi. Tüm bu  durumların altından kalktık. Geçen gün baktım, bir gazetede sanki ben yarışa  girmişim gibi adaylıktan çekilen kişi, 'Yarsuvat'ın 70 milyon liralık sırrı' diyor. Hiç sır falan yok. Sevgili Galatasaraylılar biz ne yaptık bu 70 milyon  lirayı. Gece 12'lere kadar yönetim kurulunda tartıştık. Sonra karar verdik. Ben  dahil 16 kişiyiz, birer villa satın aldık kendimize. Sonra geri kalanı için yine  sabahlara kadar tartıştık, hararetli tartışmalar oldu ve oy birliğiyle deplasman  maçlarına gidip gelmek için bir uçak alalım dedik. Geri kalanıyla da seçimden  sonra hep beraber dünya turuna çıkacağız. Biz ne yaptık bu parayı? Nedir bu 70  milyon liranın sırrı? Acaba kendisi biliyor mu?" 

Yönetime gelmelerinin ardından genel kuruldan 50 milyon lira ek bütçe  alıp, yeni yıla kadar olan dönemi bu şekilde geçirdiklerini anlatan Yarsuvat,  daha sonra da kredi kullandıklarını dile getirerek, "Bu kredilerle 170 milyon  lira civarında ana para ve faiz ödemesi yaptık. Her ay ortalama 3 milyon lirayla  kulübü döndürdük. Bu hesap, 70 milyon liranın sırrıdır. Bu kardeşimizi görürseniz  lütfen kendisine söyleyin. İnanmıyorsa gelsin, kulüpte her şey açık olarak  bulunuyor" diye konuştu. 

Başkan adaylarının mali durumla ilgili net bilgi alamamaktan  yakındıklarını ve kendisine yönelik eleştiriler olduğunu hatırlatan Yarsuvat,  "Sevgili Galatasaraylılar, bu kulübün yapısı içinde bir anonim şirket var. Bu  anonim şirket halka açık ve SPK'nın da kontrolü altında. Onunla ilgili herhangi bir hususu kamuoyuna açıklamadan, başka bir yere açıklamak suçtur. Aksi durum  bize para cezası olarak dönüyor. Önce düşündük ve 'vermeyelim' dedik. Sonra yasal  süre içinde bugün arkadaşlarım bu konuda bilgileri divan başkanlığına vermiş  bulunuyor. Divan başkanlığına gelip bakabilirsiniz" değerlendirmesinde bulundu. 

"Beni Kenan Evren'e benzetmişler" 

Trafik nedeniyle toplantının başını kaçırdığını ve kendisinin Kenan  Evren'e benzetildiğini öğrendiğini söyleyen Yarsuvat, yine nükteli ifadeler  kullandı. 

Yarsuvat, "Ben başkan adayı değilim ancak bir de Kenan Evren'e  benzetmişler. Teşbihte hata olmaz ama yanlış var. Ben askerliğimi bahriyede  yaptım. Askerlikte yaptığımda da en yaşlılardan biri olduğum için bana 'amiral'  derlerdi. İyi noktası da var. Kenan Evren 98 yaşında vefat etti. Ben de ona  benziyorsam sıkı durun, 20 sene daha beni göreceksiniz" şeklinde görüş belirtti. 

Yarsuvat, konuşmasını, "Sevgili Galatasaraylılar, sizlere minnettarım.  Hayatımın en zevkli günlerini bana verdiniz, Galatasaray'ı temsil etme onurunu  yaşattınız. Ben de bu görevi layıkıyla yerine getirdiğimi düşünüyorum. Her şey  Galatasaray için ve şen ola Galatasaray diyorum" sözleriyle tamamladı. 

Duygun Yarsuvat'ın konuşmasının ardından divan kurulu toplantısı tamamlandı. 

Son Güncelleme: 13.05.2015 17:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! > Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.