Ali Sabancı başkanlık için teklif bekliyor

Galatasaray'da Aralık ayında yapılacak seçimlerde başkan adayı olması için öne çıkan isimlerden biri de Ali Sabancı. Sabancı'nın iyi bir oluşumda başkan adayı olabileceği iddialar arasında yer alıyor.

FUTBOL 12.11.2020, 15:38
3650
Ali Sabancı başkanlık için teklif bekliyor

Güçlü ve tartışılmayan bir başkan arayan Galatasaray’da pek çok isim dolanıyor. Bunlardan birisi de Ali Sabancı. Sabancı’nın teklif beklediği ciddi ciddi konuşuluyor.

Yıllar önce Ünal Aysal’ın asbaşkanlık teklif ettiği Ali Sabancı o dönemde; ''bir marka yaratmaya çalışıyorum. Tüm vaktimi alıyor, o yüzden kabul edemem'' dediğini itiraf etmişti. Sahibi olduğu havayolu şirketi Türkiye’nin en ikinci büyük havayolu şirketi oldu. Avrupa’da hatta dünyada da belirli bir seviyeye geldi.

Yine aynı dönemde, ''Galatasaray Başkanı olmayı çok istiyorum ama istemek yetmiyor. Hazır mıyım? Değilim! Çünkü benim bu noktaya odaklanabilmem, bütün iş hayatımı, sosyal hayatımı bir kenara bırakmam lazım'' demişti. Şirketinin belirli bir seviyeye gelmesi ve artık bir marka olması yüzünden Ali Sabancı’nın iyi bir oluşuma evet diyeceği konuşuluyor.

ALİ SABANCI KİMDİR?

Ali İsmail Sabancı (d. 1969, Adana) Sabancı Ailesi'nin 3. kuşak üyesi, Türk işadamı.

Ali Sabancı, 1969 yılında Adana'da Şevket Sabancı'nın üçüncü çocuğu ve en küçük oğlu olarak dünyaya geldi. 1987 ile 1991 yılları arasında Medford, Massachusetts, ABD'de bulunan Tufts Üniversitesi'nde ekonomi ve siyasal bilgiler alanında eğitim aldı. Morgan Stanley & Co. Inc. şirketinde finansal analizci olarak 2 yıl çalıştı. 1993 yılında New York'taki Columbia Business School'a başvurdu ve 1995 yılında uluslararası finans üzerine yüksek lisansını tamamladı.
Türkiye'ye döndüğünde, aile şirketi olan Akbank'ta çalışmaya başladı. 1997'de Sabancı Holding'de yeni projeler bölümünün başına geçti ve Haziran 2001 tarihinde Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı'na getirildi. Sakıp Sabancı'nın vefatından kısa bir süre önce Mart 2004 tarihinde aile şirketinden ayrıldı ve bunu takiben; babası ve ablası ile beraber kurdukları Esas Holding'e katıldı.
Günümüzde Pegasus Havayolları, Desas (ticari araç kiralama) Esaslı Gıda (gıda) ve Gıdaser Gıda (Bonservis) şirketlerinin başkanı ve grubun bazı benzer şirketlerinde yönetim kurulu üyesidir. Mayıs 2013 tarihinde Gediz Üniversitesi Senatosu tarafından fahri doktora unvanı verilmiştir. Galatasaray spor kulübü Üyesidir.

Üniversite yıllarından tanıdığı, medya patronu Aydın Doğan'ın kızı ve Hürriyet gazetecilik yönetim kurulu başkanı olan Vuslat Doğan Sabancı ile evlendi. Çiftin, Şevket Emrecan ve Kaan Ali adlarında 2 oğulları vardır.Ali Sabancı haberleri için tıklayın

Kaynak: Fotospor

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Galatasaray 2019 - 2020 sezonunu kaçıncı bitirir?
Galatasaray 2019 - 2020 sezonunu kaçıncı bitirir?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P