Dursun Özbek'e sert sözler

Sarı-Kırmızılılar’ın eski yöneticisi Cem Kınay, Başkan Dursun Özbek’i yerden yere vurdu.

banner384
FUTBOL 17.07.2017, 10:31
430
Dursun Özbek'e sert sözler

Cem Kınay, Dursun Özbek ve yönetiminin Galatasaray’ı iyi yönetemediğini ve kulübü enkaza çevirdiğini söyledi. Sarı-Kırmızılı takımın tarihindeki en büyük zararın Özbek döneminde yapıldığının altını çizen Kınay, yönetimin sportif anlamda da başarısız olduğunu vurguladı.  

FUTBOLU KİMİN YÖNETTİĞİ BELLİ DEĞİL

Biz Dursun Özbek’le birlikte 3 tane kupa aldığımız dönemde Duygun Yarsuvat başkanlığında beraber görev aldık. Dursun Özbek başkalığa aday olurken ben oyumu Dursun Özbek’e verdim. Oy verirken düşüncem bizim başladığımız işleri başarılarıyla devam ettireceğine inanıyorduk. Ancak tam öyle olmadı. Çünkü Galatasaray bir spor kulübü ve sportif başarılar gerekiyor. Burada sportif başarıları almak için doğru kararlar vermediler. Zaten sportif başarısızlığın altında da onların verdiği kararlar yatıyor. İşte futbol takımına bakıyorsunuz 2 sene içerisinde 5-6 tane teknik direktör değişmiş. Futbolun kime bağlı olduğu belli değil. Galatasaray’ın en büyük geliri futbol… Başarısında ise en önemli faktör. Burada da başarısız oldular. Yanlış tercihler yaptılar. Diğer branşlarda da voleybol dışında Galatasaray’ın başarılı olduğu hiç bir branş yok…

YÖNETİMİ BAŞARISIZ BULUYORUM

Yapılanların hepsi, yönetimin nasıl işlemediğinin bir göstergesi... Sonuç olarak yönetimi 2 senelik süreçte değerlendirdiğimizde ben başarılı bulmuyorum. Dursun Özbek benim eski arkadaşım. İyi bir iş adamı. Turizm camiasında önemli bir insan. İyi bir otelci. Ancak bunları söylerken de üzülüyorum ama oradaki başarılarını Galatasaray’a yansıtamadı. Halbuki oradaki başarıları Galatasaray’a fayda getirir diye biz onu seçtik, oy verdik. Fakat 1 senedir hala Dursun Özbek’in seçime gitmesini, seçime giderken de yönetimi bir kaç kere değiştirmesi gerektiğini söyledim. Artık 2018 Mayıs’ta seçim var. Görünen o ki; böyle gidilecek. O seçimde artık Galatasaray’ın geleceği daha iyi belli olur.

EKONOMİK ANLAMDA TARİHİ ÇÖKÜŞ

Gayrimenkullerin değerlendirilmesini doğru buluyorum. Ama nasıl değerlendirdiğini metodolojinin nesi olduğu konusunda çekincelerim var. Zaten o çekincelerimin de doğru olduğunu her gün görüyorum. Biz yönetimde iken Galatasaray otelinin inşaatına başlamıştık. Süratle onun kabasını bitirmiştik. Ben de o projenin içindeydim. Şimdi bakıyorum Galatasaray’ın oteli 2 senedir daha bitmedi. Riva projesi Galatasaray için önemli... Gerçi Riva projelerinin ön ödemeleri alındı. Paranın çoğunun borçlara gitmesini de doğru buluyorum. Borçları daraltmaya gitsin sorun değil. Ancak mesela ilk aldığımız ödeme kadar Galatasaray geçen sene tarihinin en büyük zararını yaptı.

TARAFTARI MUTLU EDEMİYORLAR

Daha mühim konuyu söyleyeceğim size… Bu yönetimin en büyük sorunu taraftarla arasındaki kopukluk. Taraftarla kopan, taraftar sevgisini almayan hiç bir yönetimin başarılı olma şansı yok. Çünkü Galatasaray büyük camia… 8000 genel kurul üyesi var ama 25 milyon taraftarı var. Bu taraftarı mutlu edeceksin. Taraftarla hissi bir bağlantın olacak. Sonuçta spor yapıyoruz; bu kalple yapılan bir şey. Ne olacak? Bu kalple ilişki, bu hissi ilişki, sonuçta bussiness da yansıyor. Ne oluyor. İşte taraftar mutlu olursa bilet alıyor, forma alıyor, Galatasaray başarılı olunca bütün bunlar ekonomiye yansıyor. Bunların hepsi bir bütün. Burada dengeleri bir türlü tutturamadılar. Önümüzde seçim olduğu için belli ki başkanın yanındaki bir kaç kişi transferler yap, transferler yaparsan taraftarı mutlu edersin. Galatasaray’da bu sportif başarısızlığın arkasında yatan ‘’Sportif aklın’’ olmaması. Sporu bilen pek insanın olmaması. Igor Tudor’un aklıyla yapılması…

GELİRLERİ DÜŞÜRDÜLER

Şu anda Galatasaray’ın gelirleri çok düştü. Biz o zaman 3 şampiyonluk kazandığımızda ertesi seneye bu 150-200 milyonluk bir gelir olarak yansıdı. Yani sportif başarılarının Galatasaray’a gelir katkıları var. Şimdi bakıyorsunuz geçen sene gelirler müthiş derecede düştü. Zararlar ise tarihin en büyük zararlarını yaptı Galatasaray… Dolayısıyla aslında Riva’dan ilk gelen ilk paralar Dursun Özbek ve yönetimimin yaptığı zararları karşılamıyor bile.

TUDOR’UN AKLIYLA TAKIM DEĞİŞTİRİLMEZ

Igor Tudor seçimi doğru olabilir. Ancak Igor’un aklıyla bütün takımı değiştirmek bunlar yanlış. Bu yönetimin son 2 senede teknik direktörler konusunda verdiği hiç bir karar doğru olmadığı için, Igor kararı da büyük bir ihtimalle doğru değil. Peki 2-3 ay sonra siz Igor’u da beğenmediniz ve gönderdiniz. Igor’un aklıyla yaptığınız işler ne olacak? Galatasaray’da süreklilik önemli. Vizyon ve strateji üzerine işlerini yapmalı. Onu göremiyorum. Ama inşallah onlar haklı çıkar. Hep bunu söylüyorum. İnşallah ben yanlış düşüneyim onlar haklı çıksın. Sonuçta Galatasaray kazansın. Ben iyi bir Galatasaraylıyım. Beni ilgilendiren insanlar değil, yönetimler geçici sonuçta… Esas olan Galatasaray. Galatasaray bugün yakın zaman kadar dünyanın sayılı kulüplerinden birisiydi. Bunlar sportif başarılarla, finansal başarılarla oluyor. Bu gün Galatasaray ezeli rakibi Fenerbahçe ile birlikte finansal açıdan en kötü kulüpler arasına girdi.

SNEIJDER’LA DERDİNİZ NEYDİ?

Sneijder’ın gönderilişi yanlış. Sneijder’ın gelmesi bir kere başlı başına olay. Bugün siz Sneijder’ı almak için 20-30 milyon euroluk bir yatırım yapmak zorundasınız. Sneijder’la derdiniz ne? Bizim bilmediğimiz bir şey varsa onu açıklayın. Ben yönetimdeyken Sneijder üstlerine karşı saygılı, sevgili, takım içerisinde çok önemli bir oyuncuydu. Varsa bir problemi Sneijder’ın onu söyleyin. Deyin ki biz Sneijder’ı şu yüzden gönderdik. Ama eğer Igor’un aklıyla iş yaptıysanız, yanlış yaptınız.

AKILLI İŞLER YAPILMIYOR

Yönetime her zaman söylediğim şey şu. Siz Igor Tudor’un kafasıyla takım kuramazsınız. Galatasaray’ın transfer yapma imkanı var. Süratle akıllı işler yapmaları lazım. Yoksa hüsran oluruz. Bakın mağlubiyetin sorumlusu bence futbolcular değil, yönetim ve Igor Tudor’dur. Futbolcuların hiç bir güveni kalmamış. Futbolcularda sezon başı olmasına rağmen hiç bir enerji yok. Bunların sorumlusu teknik heyet ve yönetimdir.

KULÜP İNŞAAT HALİNDE!..

Galatasaray şu an bir dönüşüm içerisinde. Galatasaray’ın yeni bir inşaata ihtiyacı var. Yeni inşaatı yaparken de ileriye bakmalı. Yani ’’Galatasaray inşaat halinde’’ ama bu inşaatı yapan müteahhit ya da mimar doğru mu? yanlış mı? o soru işareti. O nu da ileriki dönemde göreceğiz. İnşallah Dursun Özbek haklı çıkar. İnşallah Dursun Özbek’in yaptığı her şey doğrudur. Galatasaray hem sportif başarı hem de finansal başarı olarak geri döner.

TRANSFERLER ÇOK PAHALI

Yapılan transferler iyi ancak çok pahalı. Yani bugün 8-9 milyon euro bonservis parası ödendi. Gönderdikleri Sneijder dünya çapında bir oyuncu… O bile 7 milyon euroya gelmişti. Yönetimin yaptığı işler hep çelişkili. Dediğim gibi transferler iyi ama çok pahalı.

TUR ATLAYAMAZLARSA BIRAKSINLAR

Eğer takım tur atlayamazsa Igor Tudor da yönetim de bıraksın. Galatasaray sahipsiz değil. Biz 8 ay yönetimde kaldık. Galatasaray sahipsiz kalmaz. Yok efendim seçime 1 sene var. Kim gelir aday olur böyle bir şey yok.

HİSSİZLER

25 milyonluk bir camiayı ancak heyecan yaratarak yönetebilirsiniz. Onlarla doğru iletişim kurarak yönetebilirsiniz. 30-35 senedir Galatasaray camiasının içerisindeyim. Hiç bir yönetim bu kadar sevimsizlik ve bu kadar hissizlik yaratmadı.

BURASI KARABÜKSPOR DEĞİL

İgor Tudor’un medya ile olan ilişkisi, taraftara verdiği mesajlarda hoş değil. Siz Galatasaray gibi bir takımı Karabükspor antrenörü gibi yönetemezsiniz. Karabükspor’u yönetmek başka, Galatasaray gibi çok büyük bir camia da teknik direktörlük yapmak başka. Igor Tudor’un vücut hareketleri ve tavrı benim zaten kabullendiğim bir tavır değil. Demek ki futbolcularla olan ilişkisi de böyle. Çünkü ben maçta bu kadar ruhsuz ve enerjisiz bir Galatasaray uzun zamandır seyretmedim.

ERGİN HOCAYA ÇOK AYIP ETTİLER!

Basketbolda ise yönetimin 2 senelik tek ve en önemli sportif başarısı Ergin Hoca sayesinde Avrupa şampiyonu olmaları… Fakat Ergin hoca da onun bedelini ödedi. Adamı doğradılar, ayırdılar. İtibarsızlaştırdılar. Bence çok ayıp ettiler.

DEVAMLI GEÇMİŞ YÖNETİMİ KÖTÜLÜYOR

Bir de Dursun Özbek’in yaptığı bir şey var. Dursun Özbek daimi şekilde geçmiş yönetimi kötülüyor. Yani yönetimi devralırken her şeyi biliyordu. Başarısızlıkları geçmiş dönemlere yansıtmak bu da yanlış. Galatasaray bugün ister Dursun Özbek; ister başka başkan olsun, ileri bakmak durumunda…

TARAFTAR BAŞKANA TAKILMASIN O GİDİCİ

Taraftar haklı… Kızıyorlar ama taraftar ne yapsın? Taraftar doğru dürüst bir takım seyretmek isityor. Taraftar şampiyonluklar istiyor. Avrupa’da olmak istiyor. Yok efendim sosyal medyadan çok eleştiriyorlarmış. Sosyal medya uzaydan gelmiyor ki. Taraftar her şeyi görüyor. Kulübüne sahip çıkıyor. Bakın yeni bir sezon başlıyor. Bu hafta Galatasaray’ın Avrupa maçı var. Dolayısıyla taraftara tek mesajım Dursun Özbek’e ve yönetime takılmasın. Galatasaray’ın başarısı önemli. Sadece takımını desteklesin. Dursun Özbek’e, yönetime kızmakla bir şey olmaz.

İNŞALLAH RÖVANŞI ALIRIZ

2-0’lık yenilgi tam bir şok. Camiayı taraftarı camiayı üzen bir skor. Ama bu maçın rövanşı var. Rövanşta bunu telafi etmemiz lazım. Çünkü dün başkanın yönetim kurulunu ve de Tudor’un Galatasaray’ı getirdiği duruma bakın. Daha önce de söylediğim gibi Galatasaray’ın en büyük eksiği enerji. Kötü oynayabilirsiniz ama enerji yok. Taraftarı en çok kızdıran da bu. Galatasaray’ın tekrar Avrupa kupalarına katılması için bu çok önemli. Maçtan sonra verilen demeçler. Igor Tudor ‘Yetenekli oyuncum yok diyor, Sneijder kadroda yok.’’ Yani bunlar, bir iyiye işaret değil. Ne yapıp edip rövanş maçını kazanıp Galatasaray’ın Avrupa’da olmasını sağlamak lazım. Dediğim gibi ‘’Esas olan Galatasaray." Dursun Özbek de dahil olmak üzere bütün yönetici ve teknik adamlar gidici, Galatasaray kalıcıdır.

Yorumlar (0)
12°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Galatasaray 2019 - 2020 sezonunu kaçıncı bitirir?
Galatasaray 2019 - 2020 sezonunu kaçıncı bitirir?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 19 41
2. Fenerbahçe 19 37
3. Başakşehir 19 36
4. Trabzonspor 18 35
5. Alanyaspor 19 35
6. Galatasaray 19 33
7. Beşiktaş 19 30
8. Göztepe 19 29
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 19 24
12. Denizlispor 19 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 19 18
15. Antalyaspor 19 17
16. Kasımpaşa 19 15
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 19 40
2. Erzurum BB 19 34
3. Bursaspor 19 33
4. Keçiörengücü 19 29
5. Adana Demirspor 19 28
6. Akhisar Bld.Spor 19 28
7. Ümraniye 19 28
8. Menemen Belediyespor 19 28
9. Altay 19 27
10. Giresunspor 19 27
11. Fatih Karagümrük 19 24
12. Balıkesirspor 19 24
13. İstanbulspor 19 20
14. Altınordu 19 20
15. Osmanlıspor 19 17
16. Adanaspor 19 14
17. Boluspor 19 14
18. Eskişehirspor 19 10
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 46
2. Barcelona 21 43
3. Sevilla 21 38
4. Getafe 21 36
5. Atletico Madrid 21 36
6. Real Sociedad 21 34
7. Valencia 21 34
8. Villarreal 21 31
9. Athletic Bilbao 21 31
10. Osasuna 21 28
11. Granada 21 27
12. Real Betis 21 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 21 23
15. Eibar 21 23
16. Real Valladolid 21 22
17. Mallorca 21 18
18. Celta de Vigo 21 17
19. Leganés 21 15
20. Espanyol 21 15