Emre Belözoğlu'ndan çarpıcı itiraflar: ''Galatasaray, sezon boyunca...''

Medipol Başakşehir'in futbolcusu Emre Belözoğlu, "Arda'nın sakatlıkları olmasaydı şampiyon olurduk." dedi.

banner384
FUTBOL 29.05.2018, 13:10
1811
Emre Belözoğlu'ndan çarpıcı itiraflar: ''Galatasaray, sezon boyunca...''

AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arda Turan'ın her  şeyden önce kardeşi gibi gördüğü bir isim olduğunu belirterek, "Arda'nın  transferini çok büyük bir mutlulukla karşıladık. Arda adına talihsiz bir sene  oldu. 6 ayda kariyerinde yaşamadığı sakatlıkları yaşadı. Eğer Arda, 6 ayda iki  sakatlık yaşamasaydı bence biz şampiyon olurduk. Arda bize en az 8-9 puanlık fark  yaptırırdı. 6-7 aylık oynamama döneminden gelip, üzerine iki sakatlık kolay  değildir. Arda ile ilgili yapılan yorumlara çok fazla katılmıyorum. Hazır  gelmemesine rağmen oynadığı 3-4 çok iyi maç olduğunu söyleyebilirim. Arda'nın  sakatlıkları olmasaydı şampiyon olurduk." ifadelerini kullandı.
 
Arda Turan'ın 16'dan 10 maça düşen cezasını da değerlendiren Emre,  şöyle konuştu:
 
"Bu kadar yüksek bir cezanın verilmesini hakkaniyetli ve doğru  bulmuyorum. Arda bir değerdir. Arda'nın hataları da vardır ama ülkemizde iyi  futbolcu yetişmiyor. Büyük futbolcu hiç yetişmiyor. Çok fazla jenerasyonla  oynadım, Arda'nın kıymetini bilmeliyiz. Arda'nın da herkese cevap vereceği yerin  saha olacağını bilmesi gerekiyor. Arda'nın hatalar yaptığını ama ona da haksızlık  yapıldığını düşünüyorum. Arda gelecek sezon sahada herkese bu cevabı verecektir,  eleştiriler de bitecektir. Sezon başında inşallah 4 Avrupa maçı oynayacağız. O 4  maçta Arda ses getirecek oyunlar oynarsa, 8 haftalık cezanın bitmesini iple  çekeriz."
 
"Hayatımda hiçbir hakemin, ben tekme yerken güldüğünü görmedim"

Emre Belözoğlu, "Şampiyonluğun kırılma maçı hangisiydi?" sorusunu ise  şu şekilde yanıtladı:
 
"Özellikle deplasmandaki Galatasaray maçında çok iyi oynamadık. Burada  Halil Umut Meler gerçeğini de söylememiz gerekiyor. İlk defa bu cümleleri  kuracağım. Hayatımda hiçbir hakemin, ben tekme yerken güldüğünü görmedim. O günkü  Halil Umut Meler'i hayatım boyunca unutmayacağım. O da bunu iyi bilsin. Bizi orda  çok ezdirdi. Biz tekme yerken güldüğünü de gördük. Galatasaray galibiyeti  haketti. Galatasaray maçı ve içerdeki Sivas beraberliğimiz şampiyonluğu  belirledi. Oyuncu profili olarak rakiplerimize yakınız ama camia olarak  gerideyiz. Hakem, taraftar, medya bunlar da şampiyonlukta etkin rol oynar.  Bunları net hissetmedik. Her sene üstüne koyuyoruz. Gelecek sene bu zamanlarda  belki bir röportaj yapıp, şampiyonluğun nasıl geldiğini konuşuruz."
 
"Şampiyonlukla futbolu bırakırsam mükemmel bir veda olur"

Deneyimli futbolcu, kulüp başkan Göksel Gümüşdağ'ın "Emre'nin  bırakmasını istiyorum" açıklamasından 2 gün sonra sözleşmesinin uzatılmasını ise  "Sayın başkanımız, beni bazen benden fazla düşünen bir ağabeyimdir. Saha içindeki  hal ve tavırlarımdan en başta o rahatsız oluyor. Aramızdaki hukuka binaen  açıklamalar yaptı. Bırakmamı isteselerdi yine bu ailenin içinde kalacaktım.  Başkanla bu konuyu hiç konuşmamıştık, görüşmemizden 1 gün önce televizyonda böyle  bir bağlantı olunca bazı yanlış anlaşılmalar oldu." sözleriyle açıkladı.
 
Kendinde en az 1 sene daha futbol oynayabilecek gücü hissettiğini  aktaran 37 yaşındaki futbolcu, "Doğru bir karar verdiğimizi düşünüyorum.  Şampiyonlukla futbolu bırakırsam mükemmel bir veda olur. Bazı şeyleri tadında ve  zirvede bırakmak önemli. Büyük konuşmak istemiyorum ama büyük ihtimalle bu sene  son senem olur. 37-38'li yaşlarda futbol oynamak kolay değil. İki-üç yaş küçük  arkadaşlarımı halı sahaya çağırıyorum, halı sahaya bile gelmiyorlar." şeklinde  konuştu.
 
"Hiçbir zaman derviş olduğumu iddia etmedim"

Emre Belözoğlu, "Saha içinde yaptığınız agresif hareketler tepki  alıyor..." sözleri üzerine ise, şu ifadeleri kullandı:
 
"Tepki olacaktır. 12-13 yaşında neysem aynı devam ediyorum. Sahada  duygularını kontrol edemeyen ama samimi biriyim. Bunu değiştirmeye çalıştığım çok  zaman oldu. Performansıma olumsuz yansıdığı dönemler de oldu. Hatalarımdan dolayı  da özür dilemekten hiç geri durmadım. Pişman olduğum çok şey oldu. Ama bu benim,  insanız, başarıya giderken sırtınızda yük hissediyorsunuz, bazen doğru kararlar  veremiyorsunuz. Hiçbir zaman derviş olduğumu iddia etmedim. Hataları bilinçli,  birilerini acıtmak, üzmek, haksız bir kazanç elde etmek için yapıyorsak bunda  sıkıntı var. Bu saydığım hiçbir şeyi hayatım boyunca yapmadım. Ben olduğum için  yaptım."
 
"Hakkınızda en fazla yapılan yorumlar, 'Saha dışında tanısanız çok  seversiniz' ve buna bağlantılı olarak 'Banane saha dışından, oturup birlikte  sohbet mi edeceğiz.' Bu yorumlara katılıyor musunuz?" sorusuna ise şu yanıtı  verdi:

Kendinde en az 1 sene daha futbol oynayabilecek gücü hissettiğini  aktaran 37 yaşındaki futbolcu, "Doğru bir karar verdiğimizi düşünüyorum.  Şampiyonlukla futbolu bırakırsam mükemmel bir veda olur. Bazı şeyleri tadında ve  zirvede bırakmak önemli. Büyük konuşmak istemiyorum ama büyük ihtimalle bu sene  son senem olur. 37-38'li yaşlarda futbol oynamak kolay değil. İki-üç yaş küçük  arkadaşlarımı halı sahaya çağırıyorum, halı sahaya bile gelmiyorlar." şeklinde  konuştu.

Medipol Başakşehir Kaptanı, "Emre Belözoğlu hakemler tarafından  kollanıyor" iddiaları hakkında ise şu açıklamayı yaptı:
 
"Hakemlerle ne konuştuğumu çok iyi biliyorum. Hakemlerin rahatsız  olduğu konuların da farkındayım. Hakemlerle konuşurken ağzımdan kesinlikle kötü  bir şey çıkamaz. Çünkü federasyonun görevli kıldığı kişi o. Hakeme gidip hakaret  edersen, kim olursanız olun sizi cezalandırır. Ben konuşurken mimiklerim öyle  algılandığı için sanki hakemler beni koruyormuş gibi bir algı oluşabiliyor. Ben  tamamen tersini düşünüyorum. Birçok kararın ben olduğum için verilmediğini,  birçok kararın da ben olduğum için verildiğini düşünüyorum. O yüzden hayatımda  ilk kez bir hakemin ismini verdim. Hayatım boyunca haketmediğim bir şey istemedim  ama haketmediğim birçok şeye maruz kaldım. Çoğu hakeme sevgim var ama son 5-6  haftalık periyotta çok etkilendiler. Niyetlerinden gram şüphem yok ama kulübümüz  üzerinde ben merkezli, Fenerbahçe'de olduğu gibi, bir algı oluşturuldu ve onlar  da bundan etkilenmediler desem yalan olur."
 
"Galatasaray şampiyonluğu haketti"

Sezonu da genel olarak değerlendiren Emre Belözoğlu, Galatasaray'ın  hakettiği bir şampiyonluğu elde ettiğini söyledi.
 
Emre, "Galatasaray şampiyonluğu haketti. İçeride bütün rakiplerini  yendi. Şampiyonluğu hak etmeyerek kazanamazsınız. Galatasaray'ı tebrik ediyorum.  Galatasaray sezon boyunca çok iyiydi. Bunu iyi yapan takım şampiyon olur." dedi.
 
Eski takımı Fenerbahçe'nin performansını da değerlendiren deneyimli  futbolcu, "Aykut Kocaman bu ligi çok iyi tanıyan bir teknik adam. Aykut Hoca  rakiplerini yakalayabileceği durum olduğunu söylediğinde ya da Galatasaray'ın puan farkının suni olduğunu söylediğinde insanlar ne yazık ki olay gerçekleşmeden  inanmak istemiyorlar. Bu sene hemen hemen her kadro birbirine yakındı. Fenerbahçe  kendi sahasında bizim gibi çok puan kaybetti. Galatasaray bu hatayı yapmadı.  Beşiktaş iki kulvarda gitti bu kolay değildir, bunun sıkıntılarını yaşadılar. En  motive olan takım ipi göğüsledi." yorumunda bulundu.
 
Emre, sezona damga vuran futbolcuların ise Bafetimbi Gomis ile Edin  Visca olduğunu aktardı.
 
Emre Belözoğlu, iki ön eleme oynayacakları UEFA Avrupa Ligi'nde  başarılı olmayı hedeflediklerini vurgulayarak, "Gruplara kalmak gelecek takımlara  da bağlı. Geçen sene Beşiktaş'ı ve diğer Türk takımlarını rahatlıkla elemiş Club  Brugge'ü eledik. Sevilla'yı da eleyebiliyorduk. Bu takımlara diş geçirmek kolay  değildi ama biz bunu başardık. Neredeyse Şampiyonlar Ligi'ne de kalıyorduk. Belki  de Türk futbol tarihinde bu ilk kez olacaktı. İkinci olup Şampiyonlar Ligi'ne  katılmak kolay bir şey değil. Bu sene hedefimiz Avrupa Ligi gruplarına katılmak."' sözlerine yer verdi.

"Milli takım en iyilerin olduğu yerdir"

Deneyimli futbolcu, "Milli takımda gençleştirme operasyonu"  düşüncesine katılmadığının altını çizerek, şöyle devam etti:
 
"Milli takım en iyilerin olduğu yerdir. Bir oyuncu yalnızca genç diye  milli takımda oynatılmaz, yaşlandı diye de oynatılmazsa o da doğru olmaz. Lucescu  geçen sene beni 37 yaşında çağırdı, ben de elimden geleni yaptım. Milli takıma  ait olma duygusunu tekrar kazanmamız gerekiyor. Maalesef iyi oyuncu  yetiştiremiyoruz. Geçmişte Sergen, Oğuz, Tugay Abi vardı. Merkez orta saha  diyebileceğimiz çok değerli oyuncular vardı. Bu kabiliyette oyuncumuz fazla yok.  Geçmişte daha büyük oyuncular vardı."
 
"Salah'ı çok sevdiğim için ona objektif bakamıyorum"

Emre Belözoğlu, dünya futbolunda son dönemde en beğendiği oyununun  Liverpool forması giyen Mısırlı Muhammed Salah olduğunu söyleyerek, Şampiyonlar  Ligi finalindeki sakatlığıyla ilgili olarak şöyle konuştu:
 
"Salah'ı çok sevdiğim için ona objektif bakamıyorum. Salah'ı çok  seviyorum ve beğeniyorum. Salah'a sanki İslam dünyasını temsil ettiği için de  ayrı bir sempatim var. Futbolun içinde bunlar var. Bazen büyük oyunculara karşı  bu sertlikler yapılıyor. Ramos da zaten sert bir oyuncu. Bilerek Salah'ı  sakatlamak için bu faulü yaptı demek çok hakkaniyetli olmaz. Bence Ramos bile  Salah'ın sakatlanarak oyun dışında kalmasını istemezdi. Çok ters düştü, inşallah  Dünya Kupası'na yetişir ve Salah'ı orada izleriz, Mısır'ın başarılarına Salah  oynadığı için sevinelim."
 
Emre, Dünya Kupası'ndaki favorilerini ise "Almanya, Brezilya ağırlıklı  ama fantezi olursa Belçika'yı işin içine katabilirim. Belçika'nın çok kaliteli  kadrosu var, bireysel yeteneklerini takım oyununa yansıtırlarsa her takımı  yenebilirler." sözleriyle açıkladı.
 
"Kale almamam gereken futbolcuların oyununa düşüp, kırmızı kartlar  gördüm"

Emre Belözoğlu, futbol kariyerinde en üzüldüğü anları ise  "Fenerbahçe'de son dakikada, son maçta kaybettiğim şampiyonluklar, Başakşehir'de  iki senedir kaybettiğimiz şampiyonluklar. Bireysel girdiğim diyaloglar, saha  içinde gereksiz insanlara verdiğim değerler. Kale almamam gereken futbolcuların  oyununa düşüp, kırmızı kartlar gördüm." sözleriyle anlattı.
 
Fenerbahçe Kongre üyesi olduğunu hatırlatan Emre, hafta sonunda  yapılacak başkanlık seçiminde, her kongre üyesi gibi oyunu kullanacağını  belirterek, "Ben her kongre üyesi gibi gidip oyumu kullanacağım. Fenerbahçe için  en hayırlısı olduğunu düşündüğüm gibi davranacağım. Eşim de kongre üyesi o da  oyunu kullanacak." şeklinde konuştu.
 
"Eski iftarları, eski Ramazanları çok özlüyorum"

 Ramazan ayını her Müslüman gibi elinden geldiğince dolu dolu yaşamaya  çalıştığını dile getiren Emre, şu ifadeleri kullandı:
 
"Çocukluğum Yedikule'de İmrahor'da geçti. Daha sonra Zeytinburnu'na  taşındık. Çocukluğumda sokaklarda masalarımız olurdu, komşuların kimisi börek  yapardı, kimisi çorba, kimisi su, kimisi hurma getirirdi. Kalabalık içinde iftar  yapmayı çok severdim. Keşke onları tekrar yaşayabilsem. Ara sıra akşamları  Yedikule'ye gidiyorum, tanımadığım insanlar sokaklarda, başka bir jenerasyon ve  insanlar gelmiş. Eski insanlar gitmişler. Zeytinburnu ve Yedikule ile alakalı çok  güzel anılarım var. Eski iftarları, eski Ramazanları çok özlüyorum. Elimden  geldiğince ruhumu Ramazan'da dingin tutmaya, motive olmaya çalışıyorum. Aile  büyükleri ile iftarları ve sahurları yaparak Ramazan'ı her Müslüman gibi elimden  geldiğince yaşamaya çalışıyorum."
 
Emre Belözoğlu'nun en iyi 11'i

İtalya, İngiltere ve İspanya liglerinde de oynayan deneyimli futbolcu,  birlikte oynadığı en iyi 11'i şöyle açıkladı:
 
"Kaleye Taffarel, sağ bek Zanetti, sol bek Roberto Carlos, stopere  Cannavaro ve Godin'i koyarım. Orta sahaya Davids ve Seedorf olabilir. Sol tarafa  Recoba, forvet arkasına Falcao, öne Ronaldo, sağ tarafa da Michael Owen'ı  koyabilirim. Biraz forvet takımı oldu ama iç sahada iş yapar. Deplasmanda farklı  bir takım koyarım. Bu benim iç saha takımım. Hagi'yi unuttuk. Onu da orta sahaya  bir şekilde koyarız."
 
Emre Belözoğlu son olarak geçtiğimiz sezon başında Medipol  Başakşehir'den Roma'ya transfer olan Cengiz Ünder'in başarısına şaşırmadığını  vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Cengiz bizle ilk antrenmana çıktığında, potansiyelini gördüğümüzde,  Cengiz'le alakalı hayallerim bunlardı. İnşallah bunun da ötesi var. Cengiz'e  attığı gollerden sonra, 'Ne güzel gol attın' dediğimde, 'Bu golleri maçtan önce  kalemle çiziyorum' demişti. Bir oyuncunun ne kadar kendini maça hazırladığını  gösteren örnektir. Cengiz henüz hayal ettiğim noktaya gelmedi. İnşallah hep  birlikte göreceğiz."
 

Yorumlar (1)
EMMİ 2 yıl önce
İT OSTURDUKÇA YALAN SÖYLÜYORSUN HAYATIN SENİN BU KOLLANIYORSUN KILIF ARAMA HAKEM SEMİNERLERİNDE SENİN İÇİN UYARI VAR AMA KİME
açık
Günün Anketi Tümü
Galatasaray 2019 - 2020 sezonunu kaçıncı bitirir?
Galatasaray 2019 - 2020 sezonunu kaçıncı bitirir?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 23 46
2. Trabzonspor 22 45
3. Galatasaray 23 45
4. Sivasspor 23 45
5. Alanyaspor 23 39
6. Fenerbahçe 23 38
7. Beşiktaş 23 37
8. Göztepe 22 34
9. Gaziantep FK 23 31
10. Gençlerbirliği 23 27
11. Antalyaspor 23 25
12. Malatyaspor 22 24
13. Denizlispor 23 24
14. Çaykur Rizespor 22 24
15. Konyaspor 23 21
16. Ankaragücü 23 20
17. Kasımpaşa 23 19
18. Kayserispor 23 16
Takımlar O P
1. Hatayspor 23 45
2. Erzurum BB 23 42
3. Bursaspor 23 39
4. Adana Demirspor 23 37
5. Altay 23 34
6. Fatih Karagümrük 23 34
7. Keçiörengücü 23 32
8. Ümraniye 23 32
9. Akhisar Bld.Spor 23 32
10. Menemen Belediyespor 23 32
11. Balıkesirspor 23 31
12. Giresunspor 22 28
13. İstanbulspor 22 27
14. Altınordu 23 24
15. Osmanlıspor 23 21
16. Adanaspor 23 18
17. Boluspor 23 17
18. Eskişehirspor 23 16
Takımlar O P
1. Liverpool 27 79
2. Man City 27 57
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 44
5. M. United 27 41
6. Tottenham 27 40
7. Sheffield United 27 40
8. Wolverhampton 27 39
9. Arsenal 27 37
10. Burnley 27 37
11. Everton 27 36
12. Southampton 27 34
13. Crystal Palace 27 33
14. Newcastle 27 31
15. Brighton 27 28
16. Bournemouth 27 26
17. Aston Villa 27 25
18. West Ham 27 24
19. Watford 27 24
20. Norwich City 27 18
Takımlar O P
1. Barcelona 25 55
2. Real Madrid 25 53
3. Atletico Madrid 25 43
4. Sevilla 25 43
5. Getafe 25 42
6. Real Sociedad 24 40
7. Villarreal 25 38
8. Valencia 25 38
9. Granada 25 36
10. Levante 25 32
11. Athletic Bilbao 25 31
12. Osasuna 25 31
13. Real Betis 25 30
14. Deportivo Alaves 25 30
15. Real Valladolid 25 29
16. Eibar 24 24
17. Celta de Vigo 25 24
18. Mallorca 25 22
19. Leganés 25 19
20. Espanyol 25 19