Torrent ayrılık hakkında konuştu

Galatasaray Teknik Direktörü Domenec Torrent, Florya Metin Oktay Tesisleri'ndeki antrenman öncesi medya mensuplarıyla bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

FUTBOL 31.01.2022, 19:06
38230
Torrent ayrılık hakkında konuştu

Torrent'in verdiği demeçler şöyle:

"DOSTLUK MAÇI BENİM İÇİN OYUN BİLE DEĞİL"

Domenec Torrent, “Gelir gelmez kısa sürede üç lig maçına çıktınız. Sonuçlar iyi gelmedi. Şimdi bir hafta sonu maç oynanmadı. Bu ara size nasıl geldi?” sorusuna “Buraya gelirken ne olduğunu, takımın 7 günde 3 maça çıkacağını biliyorduk. Kimse bizi kandırmadı. 7 günde 3 maç oynamak ideal bir başlangıç değil. Ama bunu biliyorduk ve kabul ettik. Sonrasındaki dostluk maçını unutabilirsiniz. Benim için oyun bile değil. Yoğun antrenmanlar üstüne bir maçtı. Elimizde sadece iki stoper ve bir 6 numara vardı. Farklı denemeler yaptık. Bartuğ'u sağ bekte, Taylan ve Omar'ı stoperde görmek istedik. Oynadığımız üç lig maçıyla ilgili basın toplantılarında konuştum. İlk maç 30-35 dakika iyi oynadık. Skoru 2-0 yapabilecek penaltıyı kaçırdık. İkinci yarı normal olmayan kontrataklarla karşılaştık. Rakibin ucu ucuna kazandığını söyleyebileceğimiz bir maçtı. Kasımpaşa maçında ilk yarının uzatmalarında beraberlik golünü yedik. Son gol de yine uzatmalarda geldi. Üçüncü maçta lidere karşı sonuç adil değildi. Son dakikalarda neler olduğunu herkes biliyor. Sonuçta elimizden kaydı maç. Futbol günün sonunda sonuçla alakalı. Biz oyunu analiz ediyoruz ama dışarıda neredeyse herkes skoru analiz ediyor” yanıtını verdi.

"SORUNUMUZ VAR DİYEBİLİRİZ"

Türkiye Ligi'nde önemli takımların normalde 6-7 yabancı ile oynadıklarının altını çizen Torrent, “Biz üç maçın ikisine 7 Türk futbolcuyla başladık. Hepsi de çok kaliteli. İki forvetimiz dışarıda. İsmail'i son maçta oynatmamamız koruma amaçlıydı. Fatih'i kullandık ama son maçta ve dostluk maçında hataları oldu. Burada sorunumuz var diyebiliriz. 9 numaralar, Babel, Feghouli farklı sebeplerle tam yararlanamadığımız isimlerdi. Ama bunların hiçbirinin bahane olarak algılanmasını istemiyorum. Galatasaray takımı, Galatasaraylı futbolcular bu durumdan çıkabilir. Daha iyisini yapabileceğimizi biliyoruz” diye konuştu.

"TÜRK FUTBOLU ÇOK İYİ"

Domenec Torrent, “Türk futbol atmosferi hakkında gözleminiz nedir?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Çok kısa bir süredir buradayım. Aldığım his, Türk futbolunun çok iyi olduğu yönünde. İyi futbolcular olduğunu rakipleri incelerken gördüm. Teknik adamların da çok güzel fikirleri var. Son günlerde sıradaki rakibimiz Alanya'yı inceledik. Geriden çok güzel oyun kuruyorlar. 6-7 oyuncu kaleciyle çok iyi oynuyor. Sizi üstlerine çekip kontralara çıkıyorlar. Neyi, nasıl yapmak istediklerine dair çok net fikirleri var. Benim son 10-11 yıldır çalıştığım takımlarda da yapmak istediğim bu net düşünceyi oturtmak. Ama ne kadar zaman içerisinde? Bu, otomatik olmuyor. Işığı açıp kapatmak kadar kolay değil bu iş. Bir stil yaratmak için zaman gerekiyor. Bir teknik direktör için sezon öncesi döneme sahip olmak çok önemli. Bunun bizde olmayacağını biliyorduk. Şu anda önceliğimiz oyuncularımızın rahat olacağı ve puan kazanacağı oyun. Gelecek sezon ise, sezon öncesi kampı birlikte geçirerek oyuncularımızı yeni sisteme ikna edebiliriz. Zamanla ve antrenmanla oyuncuyu daha ikna etmek mümkün.”

"YERLİ OYUNCULARIMIZ AVRUPA'DA OYNAYACAK KALİTEDE"

Bu sezon 8+3, yeni sezonda 7+4 olacak yabancı kuralı için de Torrent şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yabancı kuralını net biçimde biliyorum. 10'un üzerinde Türk oyuncumuz var. Sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da oynayabilecek kalitedeler. Önümüzdeki sezona, yeni kurala hazır olabilecek kadroya sahibiz. Seneye 4 Türk futbolcu oynatma zorunluluğu Türk Milli Takımı için olumlu. Genç Türk futbolcular daha çok oynama şansı bulacaklar.”

Torrent, oyun anlayışı, futbol felsefesi hakkındaki sorulara da şöyle yanıt verdi: “Çalıştığım takımlar içinde Barcelona, Bayern, Manchester City başka bir çizgiydi, ama New York mesela o kadar üstün değildi ve orada zamanla çok güzel işler yaptık. Üç temel prensibim var: Rakip topa sahip olduğunda ileride baskı; topu kaybettiğimizde geri çekilmemek ve çabuk geri kazanmaya çalışmak, rakip yarı sahada geri alırsak çok hızlı hücum; kendi yarı sahamızda geri alırsak, net resmi görene kadar topu tutmak. Ben ve ekibim tüm bunları sahada uygulatmaya çalışıyoruz. Oyuncularla elbette. Hiçbir teknik direktör tanrı değil. İyi bir ekibi olması lazım. Oyuncuları ikna etmesi lazım. Hatlar arasını oynama özelliği olan oyuncular da olmalı. Galatasaraylı oyuncular durumun net şekilde farkındalar. Çok büyük bir baskı var. Galatasaray gibi büyük kulüplerde doğal. Şu anda bir önemli nokta da o kadar gol yememek. Gol yemeden maç kazanmak istiyoruz.”

"İNSANLAR ROTASYONA ÇOK ALIŞIK DEĞİL"

“Edindiğim izlenime göre, insanlar rotasyona çok alışık değil galiba. Kaleciler hariç 20 oyuncun varsa ve bunlardan 13-14'ünü kullanıyorsan, o zaman 20 oyuncun yoktur, 13-14 oyuncun vardır. Diğerlerini kaybedersin. 7 günde 3 maç yapmamız gerekti. Patrick (van Aanholt) 4 günde iki maç yaptı. Sonra Ömer ile oynadık. Ondan da çok memnunum. Hangisinin oynayacağını söylemem. Kimsenin yeri garanti değil. Her gün antrenmandayım. Sürekli gözlemliyorum. Oyuncunun nasıl olduğunu biliyorum. New York'ta da bunu yapıyordum ve başarı geliyordu. Herkes oynayabileceğine odaklanmıştı. Elbette 7-8 sabit olabilir. Ama özellikleri benzer olanları değiştirmelisin. Böylece ihtiyacımız olduğunda herkes hazır olur.”

"TRANSFERDE İLK OPSİYON TÜRK KALECİYDİ"

Torrent, transferler hakkındaki sorulara ise, “Transfer bitmeden konuşmak istemiyoruz. Son günlerde 30'un üstünde oyuncu gözlemledik. Her gün farklı sebeplerden durumları değişti. Transfer gerçekleşene kadar konuşmam. Pena'yı soruyorsunuz ama kontrat imzalandı mı, gördünüz mü? Ben bitti gözüyle bakılan pek çok transferin son anda basit bir pürüz yüzünden gerçekleşmediğini gördüm. Bu nedenle transfer bitmeden konuşmam. Ama şunu söyleyebilirim. İlk opsiyon benim için de, kulüp için de Türk kaleciydi. Ama piyasa neyse o! İkincisi, bu kaleci gelecek sezondan itibaren Ter Stegen'in arkasında ikinci kaleci olacak. Avrupa'nın en iyi genç kalecilerinden biri. 18, 19, 21 yaş altında milli oldu. La Liga'dan pek çok teklif geldi. Barcelona hepsini geri çevirdi. Çünkü çok güveniyorlar. Barcelona'dan birçok insanla konuştuk. Kendisi de gelen tekliflerle değil, sadece Galatasaray'ın teklifi ile ilgilendi. Aklında birinci seçenek Galatasaray idi. Kaleci antrenörümüz 6-7 yıl onunla çalıştı. 22 yıl Barcelona'dan çalışan bir antrenör. Önümüzdeki sezon birçok maçta onu Barcelona kalesinde göreceksiniz. 6 aylık konuşulmasının sebebi, gelecek sezon Barcelona'nın ona ihtiyacı olması. Muslera'nın durumunu, 1-1,5 aya oynayabileceğini bilerek geliyor. Buna rağmen bu meydan okumaya çıktı” yanıtını verdi.

"OMAR ÇOK ÇOK İYİ ANTRENMANLAR ÇIKARIYOR"

Omar hakkında “Bir yıldır oynamıyor. Çok çok iyi antrenmanlar çıkarıyor. Fizik ve mental olarak çok iyi. Elbette bir ritm düşüklüğü fark ediliyor. Dostluk maçında o da çok yorgundu. Herkes öyleydi. Trabzonspor maçında verdikleri tepkileri göremedik. Zaten o gün bunu beklemek imkansızdı. Omar her antrenmanda ne kadar profesyonel olduğunu gösteriyor. Vücuduna mabet gibi bakıyor. İki haftaya % 100'e gelecektir” diye konuşan Torrent, Arda ile antrenmandaki sıcak fotoğrafları ve onunla UEFA Kupası kazanmayı hayal edip etmediği sorusuna “Ben sadece bir sonraki maçı kazanmayı hayal ettim. Sonra da bir sonrakini… Arda da, hepsi de daha ileriye gidecekler. Oyuncular benim ailem. Eşim ve çocuklarımdan çok onları görüyorum. Onlarla zaman geçiriyorum. Onlardan beklentim yüksek. Babalarıymış gibi yakın oluyorum, detaylara giriyorum. Bazen babalar da oğullarını beklentileri çerçevesinde zorlar. Ben hep böyle çalıştım. Sen onlara, onlar da sana bir şeyler katarsınız.”

Torrent, Galatasaray'daki hedefleri için “Şu an durum iyi değil. Hızla maç kazanmalıyız. Daha sonra nereye kadar gidebiliriz, bakarız. Önce şu rahatsız ortamdan çıkalım. Sonra UEFA'yı düşünebiliriz. Adım adım gelişeceğiz” derken Kerem Aktürkoğlu için şu değerlendirmeyi yaptı:

"KEREM AVRUPA'DA RAHATLIKLA OYNAR"

“Kerem ve 3-4 oyuncu var Avrupa'da rahatlıkla oynayabilecek. Göreceksiniz, her yıl daha fazla oyuncu gidecek Avrupa'ya… Burada her şey çok hızlı oynanıyor. Doğal yetenek olarak çok donanımlı. Ama kendisini geliştirmesi gereken yönleri de var. Sezon öncesi kampında bunları çalışabiliriz kendisiyle… Mesela bek topu alınca, Kerem onun koridorunda yüzünü beke dönüyor. Yolu kapatıyor ve sırtını rakip kaleye dönmüş oluyor. Bazen doğal yetenekleri ve süratiyle buradan çıkabiliyor. Ama bekle farklı koridorlarda bulunmalı. Biri içerideyse, o dışarıda… O zaman daha fazla seçeneği olur. Elbette çok hızlı, birebirde, ikili mücadelede çok kaliteli.”

"ÇALIŞIYORUZ, DAHA İSTANBUL'U GÖRMEDİM"

Torrent ailesi ve İstanbul hakkında da şunları anlattı:

“Eşim dört günlüğüne geldi. Daire bakıyoruz. Oğlum Avustralya'da okumaya başlayacak. Kızım yurtta kalıyor. Erkek arkadaşı profesyonel basketbolcu ve Türk takımlarıyla maç yapmaya birkaç kez geldi İstanbul'a… Arkadaşlarımdan da daha önce İstanbul'a çok gelen var. Pep de gelmişti. Bana ‘İstanbul harika ötesi' demişti. Benim bütün günüm burada, tesiste geçiyor. Sabah 08:00'den, bazen 21:00'e kadar çalışıyoruz.  Dolayısıyla şehri daha göremedim. Ama sokakta veya restorana gittiğimizde insanların olağanüstü sıcak yaklaşımları çok etkileyici.”

"GALATASARAY AVRUPA'DA KUPA KAZANMIŞ, 4 YILDIZLI TEK TAKIM"

Torrent, “Uzun süre kalacak mısınız?” sorusuna da “Teknik adamlar bavulları hep hazır yaşar. İşin gerçeği bu. Çünkü futbolda nedenlere değil, sonuca bakılır. Ben ‘Sezon öncesi çalışmayacağım takım almam' diyordum. Ama bazı takımlara ‘Hayır' diyemezsiniz. Galatasaray onlardan biri… Amacım uzun yıllar burada kalmak. Doğru işler yapmak için çalışıyoruz. Uzun yıllar kalırsak kulüp de memnun yaptığımız işlerden, biz de memnunuz demektir. Bazı yabancı teknik adamlar için çalıştığı yer fark etmez, ‘Ha burada çalışmışım, ha şurada' derler. Ben böyle değilim. Aidiyet hissederim. Şu anda bu kadar sıkıntı olmasına karşın kulübün bana karşı sıcaklığı çok güzel. Galatasaray'ın teknik direktörü olmak, bir meydan okumadan ziyade, bir fırsat… Türkiye dışında Galatasaray'ın ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Türk futbolu, Türk takımı dediğinizde akla ilk Galatasaray geliyor. Başka kulüpler de var bilinen ama ilki Galatasaray. Bu kulüpten bahsettiğinizde bütün dünya tanıyor. Avrupa'da kupa kazanmış, 4 yıldızlı tek takım.”

(Fanatik)

Yorumlar (5)
Salo 4 ay önce
Hazır transferler yapilmisken şu acemi torrent kovunda Alanya maçına yeni hoca ile cikilsin yoksa korkarım yenilecegiz ben bu hocanın s sonu birimeyecegini düşünüyorum bitirirse küme düşmüş oluruz gomis in gelmesi rahatlattı biraz ama tehlike d cam ediyor hazırlık maçını on msemiyormus GS prestiji ne olacak rezil olduğumuz umurunda degil
Vimbom 4 ay önce
Terimden daha ciddi ve teknik mentaliteye sahipcahilll
Salo 4 ay önce
Hazır transferler yapilmisken şu acemi torrent kovunda Alanya maçına yeni hoca ile cikilsin yoksa korkarım yenilecegiz ben bu hocanın s sonu birimeyecegini düşünüyorum bitirirse küme düşmüş oluruz gomis in gelmesi rahatlattı biraz ama tehlike d cam ediyor hazırlık maçını on msemiyormus GS prestiji ne olacak rezil olduğumuz umurunda degil
Salman 4 ay önce
Hazır transferler yapilmisken şu acemi torrent kovunda Alanya maçına yeni hoca ile cikilsin yoksa korkarım yenilecegiz ben bu hocanın s sonu birimeyecegini düşünüyorum bitirirse küme düşmüş oluruz gomis in gelmesi rahatlattı biraz ama tehlike d cam ediyor hazırlık maçını on msemiyormus GS prestiji ne olacak rezil olduğumuz umurunda degil
Salman 4 ay önce
Hazır transferler yapilmisken şu acemi torrent kovunda Alanya maçına yeni hoca ile cikilsin yoksa korkarım yenilecegiz ben bu hocanın s sonu birimeyecegini düşünüyorum bitirirse küme düşmüş oluruz gomis in gelmesi rahatlattı biraz ama tehlike d cam ediyor hazırlık maçını on msemiyormus GS prestiji ne olacak rezil olduğumuz umurunda degil
21°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Galatasaray 2019 - 2020 sezonunu kaçıncı bitirir?
Galatasaray 2019 - 2020 sezonunu kaçıncı bitirir?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31