Mehmet Büyükekşi, gündemlerinin çok yoğun olduğunu ve 1959 öncesi şampiyonlukların henüz gündeme alınmadığını söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mehmet Büyükekşi, "1959 öncesi şampiyonlukları henüz gündeme almadık. Bir taraf kabul olmasını istiyor. Bir de taraf değil, diğer taraflar var. Türkiye'nin tamamını kapsayan liglerin 1959 olduğunu söyleyenler var. 1959 öncesinde bir yılda iki şampiyon olduğunu söyleyenler var. İnşallah daha sonra çözüm buluruz. Çok konu var." dedi.

"TFF'den izin yoksa ceza uygulanır"

Mehmet Büyükekşi ayrıca, "5 yıldızla sahaya çıkma olayını daha önce de sordular. Talimatlarda ne yazıyorsa, biz onu yaparız. Herkes istediği şekilde hareket edemez. Bu sadece yıldız değil, reklam alacağı zaman da öyle. TFF'den izin alınması gerekli, yoksa ceza uygulanır." şeklinde konuştu.

TFF talimatları ne diyor?

Türkiye Futbol Federasyonu'nun talimatlarına göre her 5 şampiyonluk 1 yıldıza denk geliyor.

Talimatlara göre 1959 öncesi şampiyonluklar Türkiye Futbol Federasyonu tarafından resmi şekilde sayılmadığı müddetçe Fenerbahçe'nin 5 yıldızlı formayla sahaya çıkması mümkün görünmüyor.

Galatasaray Zaniolo transferini bitirdi Galatasaray Zaniolo transferini bitirdi

TFF Disiplin Yönetmeliği 46. maddesi uyarınca TFF talimatlarına aykırı hareketler disiplin cezasını da beraberinde getiriyor.

Madde 46, Talimatlara Aykırı Hareket:

''(1) Futbol ile ilgili mevzuat hükümlerini, TFF düzenlemelerini, futbol oyun kurallarını ihlal eden kişi veya kulüpler, bu hususta ayrı ceza hükmü bulunmadığı takdirde bu talimatta belirlenen disiplin cezaları ile cezalandırılır.

(2) TFF tarafından düzenlenen liglere ya da kupalara katılmayan kulüpler aksine bir düzenleme bulunmadığı sürece bir alt lige düşürme cezası ile cezalandırılır.''

(Haber7)