Yapılacak projeler sayesinde Galatasaray'ın mali açıdan rahatlayacağını ifade eden Özbek'in açıklamaları şöyle:

"MALİ OLARAK GÜÇLÜ OLMALIYIZ"

Mediciyeköy'deki binamızın işbirliği için Nevita ile yaptığımız anlaşmayı duyurmak için buradayız. İlk günden beri öncelikli amacımız mali açıdan güçlü, sürdürebilir sportif başarıya sahip, her branşta rekabet eden bir kulüp haline getirmek.

"BANKALAR BİRLİĞİ ANLAŞMASINDAN ÇIKACAĞIZ"

Bunun için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Bu çalışmalardan birisi de Mecidiyeköy'deki arazimizin geliştirilerek değerlendirilmesi. Bu değerlendirmeyle birlikte kulübümüz üstünde ağır bir yük olan Bankalar Birliği anlaşmasından çıkmanın ilk adımını atacağız.

"MECİDİYEKÖY PROJESİ ÇOK ÖNEMLİ"

Florya ve Kemerburgaz projelerimizin hızlanması açısından da Mecidiyeköy projemiz büyük önem arz ediyor.

"PROJENİN ADI LEO"

Projemizin adı Leo! Galatasarayımız'a yakışan aslan gibi bir proje olacak. Tüm Galatasaraylılar, buna bir yatırım fırsatı olarak baksın.

"YATIRIM MİKTARI 100-150 MİLYON TL"

Yatırım miktarı takribi 100-150 milyon TL arasında değişiyor. Günlük fiyatlar hızla değişiyor. O yüzden kesin rakam söyleyemiyoruz. Burası çok güzel, çok önemli bir rezidans olacak. Dolayısıyla onun hak ettiği bir harcama şeklinde olacağız. Gerek dekorasyonu, gerek işletme sistemiyle. Herkesin tercih edeceği, herkes için yatırım fırsatı olacak bir gayrımenkul olacak.

"KİMSE MERAK ETMESİN"

Galatasaray'ın mali yapısı itibarıyla bu harcamayı nasıl yapacak sorusu gündeme geldi. Proje finansmanının nasıl yapılacağı titiz bir projeyle yapıldı. Erden Timur kardeşim burada finansman ve proje açısından büyük destek veriyor. Daha önce genel kurul üyelerine söz verdiğimiz şekilde takibi ve yapılacak açık ihaleler açısından hayata geçecektir. Herhangi bir gecikme söz konusu değildir. Kimse merak etmesin. En kısa sürede projeyi hayata geçireceğiz.

"BORCA BÜYÜK FAYDA OLACAK"

Galatasaray'ın finansal yapısını güçlendirmek, Bankalar Birliği anlaşmasındaki kredi borcumuzun bir kısmının ödenmesi açısından büyük fayda sağlayacaktır bu proje.

"EN AZ 1 MİLYAR TL"

Nevita CEO'su Faruk Akbal: "En az 1 milyar TL değerinde sermaye girişi ön görülüyor. Sadece konut kısmı bu. Ticari alanlar da var. Çeşitli getiri sağlayacak alanlar da var. Konut kısmıyla ilgili minimum 1 milyar TL, yabancı yatırımcılardan gelecektir."

"AMACIMIZ G.SARAY'A FAYDA SAĞLAMAK"

(En az 1 milyar TL rakamı) Bu rakamdan bahsediyoruz ama harcamalar da olacak. Rezidans haline gelmesinin harcamasını Galatasaray Spor Kulübü yapacak. Orada Sevgili Erden'in büyük katkısı var. Harcamalar yapıldıktan sonra Galatasaray'ın kasasına girecek minimum rakam 1 milyar TL'dir! Kademe kademe her fırsatta satışların realize olmasıyla birlikte bilgi aktaracağız. Her şeyin şeffaf olduğu, her şeyin bilindiği bir şekilde projeyi geliştiriyoruz. Satışlara yeni başlayacağız. Rakamları belirtirken dikkatli olmaya çalışacağız. Nihayetinde bir piyasadır. Emlak sektöründe de inişler çıkışlar olabilir. Maliyetler de inişler çıkışlar olabilir. Asgari hedeftir bu rakam. Umudumuz, çalışmalarımızın neticesinde daha fazla Galatasaray'a fayda sağlamaktır.

"AĞIR BİR BORÇ YÜKÜ ALTINDAYIZ"

Icardi sosyal medyayı salladı: "Zavallı boynuzlu..." Icardi sosyal medyayı salladı: "Zavallı boynuzlu..."

Galatasaray Spor Kulübü, ağır bir borç yükü altındadır. Her ne kadar Galatasaray, rakiplerimiz itibarıyla kıyaslandığında, bu Bankalar Birliği konsorsiyumunundan ifadesi, Galatasaray en iyi durumda olan kulüptür. Rakiplerimize oranlar en iyi durumda olmamız, mevcut borç yükünden kurtulmamamız anlamına geliyor. Galatasaray her alanda en iyi olmak zorunda. Bizim Bankalar Birliği anlaşması gereği 2.2 milyar TL kredi borcumuz var. Uzun vadeli, bugün itibarıyla faiz miktarı kabul edilebilir orandadır ama Galatasaray Spor Kulübü, günde 1 milyon TL'ye yakın faiz ödüyor. Bu şartlarda kulübün istenen seviyeye gelmesi, sportif başarı yakalaması mümkün değil. Genel kurula bunu anlattık. Buradan çıkış için de mevcut gayrımenkulleri değerlendirmeliyiz. Gayrımenkulleri, bugünkü durumuyla satmaya kalksak borcumuzu kapatmıyor. Onun için şunu tercih ettik; biz bu elimizdeki gayrımenkulleri geliştirelim. Farklı bir boyut ortaya çıkıyor o zaman. Elbette geliştirirken çok önemli iş ortaklarına ihtiyaç duyuluyor.

"BORCUN YARISI KAPANACAK"

Mecidiyeköy binası ile birlikte borcumuzun neredeyse yarısını kapatıyoruz. Bu operasyonun süratli bir şekilde olmasını umuyor, bu paranın hızlı bir biçimde kasamıza gelmesini bekliyoruz. Galatasaray kasasına gelen paranın yarısı, borcu kapatmaya gidiyor.

"BAŞLANGIÇ NOKTASI MECİDİYEKÖY"

Mecidiyeköy binasındaki gelen parayı finansal mühendislikle artırdıktan sonra yarısını Bankalar Birliği'ndeki kredimizi ödedikten sonra borcumuz yarı yarıya azalacak. Diğer yarısı da Florya ve Kemerburgaz projelerimize destek verecek bir fon olarak kullanılacak. Bunların hepsi çok net planlandı. Başlangıç noktası Mecidiyeköy projesi...

"İŞİMİZ BİTMEYECEK"

Borcun yarısını kapatınca tamam mı? Hayır! Mecidiyeköy'ü takip edecek projeler var. İnşaatlara başladık. Kemerburgaz çok önemli ve Galatasaray'ın geleceğini hazırlıyor. Florya projesinin sonuna yaklaştık. Mecidiyeköy'den gelecek para, hareket kabiliyetimizi hızlandıracak. Borcumuzun tamamının kapatılması Florya projesiyle olacak. Sadece borcu kapatmayacağız, 25-30 yıl boyunca finansal bağımsızlığını kazanacağız Galatasaray'ın. Oradan gelecek parayla kurulacak fonlarla; altyapı, yeni gayrımenkul edindirme, voleybol, basketbol gibi alanları destekleyici kaynak olacak. Ana para sabit olarak fonda kalacak. Gelen yönetimler, bu paranın getirisiyle mevcut projelerini yürütmek zorunda olacak.

"TESİSLERİMİZ ÇOK ESKİDİ"

Galatasaray'ın kapalı spor salonu da gündeme gelecek. Bunları yapmak zorundayız. Tesisleşmede bilinçli hareket etmemiz lazım. Tesislerimiz çok eskidi. Dolayısıyla, bu tesisleşmeye kaynak olacak Mecidiyeköy projesi çok önemli.

"BİZİM BİR MİSYONUMUZ VAR"

Galatasaray'ın bir misyonu var. Galatasaray, olimpik sporları Türkiye'ye getiren ilk kurum. Kurucumuz Ali Sami Yen Bey'in dediği gibi Avrupa'yla rekabet etmek ve yenmek gibi bir misyonumuz var. Bu sadece futbol için değil. Judo, yelken gibi sporlarda olimpiyata katılacak ülkemize sporcu yetiştiriyoruz. Misyonumuz bu. Bu harcamalardan şikayet etme durumunda değiliz. Misyonumuzu yerine getirmek için finansal yapıyı güçlendirmeliyiz. Galatasaray sadece bir futbol kulübü değildir. Gelirlerin düştüğü bu dönemde finansal yapının güçlenmesi şart.

"KAR EDEMİYORUZ"

Sportif faaliyetlerden kar edemiyoruz. Oyuncu ihraç eden bir ülke değiliz. O zaman biz misyonumuzu devam ettirebilmek faaliyet dışı alanlardan gelir üretmek zorundayız. Bu dijital dünya olabilir. Bunun için de çalışmalarımız. Gayrımenkul dünyası olabilir. Bu alanda da çalışmalarımız var. Galatasaray'ın marka değerini her imkana yansıtmalıyız. Biz mali yapıdaki bağımsızlığa kavuşmayı diliyoruz. Bunun için de hepinizin desteğine ihtiyacımız var.

"SEVGİ İKLİMİ GEREKLİ"

Sevgi iklimi içinde hareket etmeliyiz. Artık zaman, o zaman. Buradan öteye köy yok. Hep beraber olacağız. Bu birlikteliğin Galatasaray'a yansımasının ne kadar faydalı olacağını göreceğiz.

(Sporx)