Toroğlu hakemlik camiasının temizliğe ihtiyacı olduğunu söylerken, devletin burayı takip ettiğini belirtti.

Kaan Ayhan'ın sözleşme detayları Kaan Ayhan'ın sözleşme detayları

Kırık cam teorisiyle temizlik

Hakemlik camiasının temizlenmesi gerektiğini söyleyen Toroğlu, “Kırık cam teorisi vardır. New York Valisi geliyor bakıyor ki, ortalık karman çorman… “Önce aşağıdan başlayayım, yukarıya doğu” diyor. Mahallede kırık cam varsa, bütün camlar kırılır. Mahallede sigara atılmışsa yere herkes atar. Ama orası temiz olursa kimse atmaz. Ben de diyorum ki yazımda, ‘Yahu arkadaş! Bu hakemlik aleminde bir temizlik lazım. Bakın bunlar hep akraba, arkadaş… Torpilli. Geliyorlar hakemlik yapıyorlar. Ali Uluyol bu kez derneğin başında. Metin Tokat hep giriyor çıkıyor” dedi.

‘Onarmakla hakem alemi düzelmez’

Hakemlik dünyasının onarmayla değil, baştan yeniden yapılmasıyla düzeleceğini belirten Toroğlu, şöyle devam etti: “Bu işleri yılanın derisi gibi soyacaksın. Biz yedek subayken yüzbaşı yaptı. Yılan yakaladı, inanamadım: Kelleyi böyle attı, sonra kenarları böyle deldi. Sonra tuttu ucundan, bir sıyırdı, deri çıktı. Yılan ças cavlak kaldı. Hakem alemini de böyle düzeltirsiniz. Hakem alemini Amerikan sistemiyle düzeltirsiniz. Yıkıp yeniden yaparsınız. Onarmaya kalkmayın, hakem alemini düzeltemezsiniz.”

‘Acımayın temizleyin’

Hakem dünyasındaki ilişkilerin üzerine gidilirse çok başka boyutların ortaya çıkacağını savunan Toroğlu, devletin takipte olduğunu tahmin ettiğini söyledi: “Ey kulüpler!, ben size söyleyeyim. Bunların içinden çocukları çıkartıp alacaksınız. İyilerini. Eskileri, içeride arı kovanı gibi, birbirlerini tutuyorlar. Arkadaş, akraba geliyorlar. Genç çocuklar çıkamıyorlar. Burayı yeniden yapacaksınız; üniversitelerle falan birlik yapıp… Bunlar yazı yazılmasın istemiyorlar. Kamuoyu bunları öğrenmesin istiyorlar. İşte bugün idare ediyor U19 maçını… Mutlak torpille çıkmıştır. Akrabayı tarikat hakemleri bitti. Aferin bu komiteye. Bunlar da devam ediyorlar. Bu işi temizleyin abi. Acımayın!”

‘Devlet bazılarını takip ediyor’

Eski Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Hasan Doğan’a kendisinin akıl verdiğini söyleyen Toroğlu, sözlerini şu çarpıcı ifadelerle bitirdi: “Geçen sene Konya-Galatasaray maçı hallolsaydı, bugün çok şey farklı olacaktı. Hasan Doğan yaptı. Ne yaptığını biliyorum, o işte de emeğim var. Hasan Doğan’a akıl veren benim. Çok net söylüyorum. Onun için bazen devleti kullanacaksınız. Eğer ülkenin menfaati varsa, devleti kullanacaksınız. O kadar söyleyelim. Öyle böyle devleti kullanacaksınız. Bilmiyorum anlatabiliyor muyum? Çünkü bu işler gidilirse, daha çok büyük boyutlara gelecek. Devlet bazılarını tahmin ediyorum, takip ediyor. Tahmin ediyorum. Başka boyutlarda!” dedi.

(Ajansspor)