Burak Elmas'tan TFF'ye sert uyarılar

Galatasaray Başkanı Burak Elmas ile Başkan yardımcısı Rezan Epözdemir GS TV ekranlarında açıklamalarda bulundu.  

FUTBOL 20.08.2021, 13:58
23371
Burak Elmas'tan TFF'ye sert uyarılar

Galatasaray Başkanı Burak Elmas ve Başkan Yardımcısı Rezan Epözdemir GS TV ekranlarında Gündem Özel programında açıklamalarda bulundu.

"DİZ ÇÖKTÜRMEK İSTİYORLAR"

"Oğulcan Çağlayan transferi, Galatasaray ile Rizespor arasındaki hukuki durum... Bu olay bundan ibaret değil. Kapsamı daha geniş. Galatasaray'a diz çöktürmeye çalışılan, baskı yapılan ve en sonunda Galatasaray'ın bir oyuncusuna verilecek cezayla tehdit etmeye varan bir olaylar zinciri... Galatasaray'a diz çöktürme çabası var. Galatasaray buna boyun eğmeyecek. Bedeli ne olursa olsun sonuna kadar mücadele edecek. Bu Galatasaray'ın en önemli hukuki mücadelesidir."

"KAN DAVASINA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORLAR"

"Bizim bu süreçte uzlaşmayla konuyu halletme irademiz oldu. Rizespor'da Sayın Tahir Kıran başkanımız geldi. Ciddi bir çabayla camialar arasındaki kavgayı halletme iradesi gösterdik. Nasıl çözebilir, anlaşabiliriz dedi. Sayın Tahir Kıran da çok ciddi bir çaba gösterdi. Sayın Tahir Kıran'a da Rizespor'dan bir baskı var. Rizespor ile Galatasaray arasında bir problem yok. Bu ilişkileri normalleştirmeye çalışıyoruz. Bir kesim, bazı isimler... Bu isimler bende tespitli. Bunlar kan davasına dönüştürmeye çalışıyorlar. Bu baskıyı Rizespor yönetimine ve Sayın Başkanını da zor durumda bırakacak şekilde yapıyorlar. Görüşmeler bir aşamaya geldi. Bu süreçte Tahkim Kurulu'na kişisel bir suç duyurusunda bulunduk, görevi kötüye kullanmaktan ötürü."

"ENTERESAN GELİŞMELER YAŞANDI"

"Rizespor'a bazı oyuncuları satılık ve kiralık olarak vermek ve üstüne para vermek yoluyla çözüme gitmeye çalıştık. Fakat çok enteresan gelişmeler yaşandı. Pazartesi günü Giresunspor maçında hiç birimizin tasvip etmediği, aile içi olan ve aile içinde gereğini yapacağımız bir olay cereyan etti. Marcao yanlış bir hareket yaptı, özür diledi. Biz de kulüp içi disiplin soruşturmamızı başlattık.

"MARCAO İÇİN DUYUMLAR GELDİ"

Marcao'nun Disiplin Kurulu'ndan duyumlar geldi. En üst sınırdan vermeyelim, düşürelim falan diye. Biz bu duyumlara pek kulak vermedik. Rizespor ile aramızdaki protokol görüşmeleri devam ediyordu. Çarşamba günü bir protokol geldi Rizespor'dan. Kabul edemeyeceğimiz birkaç şart vardı. Rizespor avukatından bize bir ön yazı geldi. Perşembe 17'ye kadar imzalanması istendi. Perşembe Marcao'nun cezası Disiplin Kurulu'nda görüşülecek. Oğulcan, Galatasaray davası sadece bir oyuncu, iki kulüp davasından çıkmış durumda."

"DAVADAN ÇEKİLMEMİZ İSTENDİ"

Tahkim Kurulu aleyhine açtığımız davalardan çekilmemiz istendi. Federasyon ve kurulları da bu işin içerisinde. Bize karşı hukuksuz karar veren Tahkim için yaptığımız görevi kötüye kullanma davası geri çekilmez. Bu anlaşma masadan kalkmıştır. Aldığım duyumlardan ötürü Marcao'nun üst sınır veya yakınından ceza alacağını, federasyon yöneticisiyle paylaştım.

Ben bunu dile getirdim. Sayın Başkan da bu konuşmadan ötürü bana teşekkür etti, tespitlerime katıldığını söyledi. Galatasaray, Marcao'ya verilecek cezayla tehdit edildi. Bu tehditle Rizespor ile anlaşma imzalamak zorunda bırakmak istediler. Rizespor ile sulh yoluyla anlaşma yolunda kapanmıştır. Kimse Galatasaray'ı köşeye sıkıştıramaz. Ezilirler! Bunu kan davasına çevirenlere uyarım, devam etmeyin. Kaybedenler Galatasaray ve Rizespor olmaz, siz olursunuz. Bunun bedeli neyse öderiz. Galatasaray için korkusuz ve cesur olacağız.

Sırf bu Oğulcan davası nedeniyle bürokraside haklı olduğu konular çözümsüzlüğe itilmiştir. Herkesi uyarıyorum. Galatasaray köklü ve büyük bir camiadır. Galatasaray'a diz çöktürmek isteyenler ezilir. Galatasaray değerleri için çok bedel ödemiştir. Bu bedel neyse ödenir ama Galatasaray kazanır."

"HİÇBİR OLAYI KİŞİSELLEŞTİRMEDİK"

"Biz göreve geldiğimizden beri kişilerle değil sorunlarla ilgili mücadele edeceğimizi söyledik. Hiçbir olayı kişiselleştirmedik. Diğer taraflarda, bu iş kişiselleştiriliyor. Bu da Galatasaray. Buna izin vermeyiz. Sayın Murat Balcı yönetimindeki Tahkim Kurulu'nun istifa etmesini istedi Sayın Epözdemir. Buna benzer bir suç duyurusunu Sayın Aytaç Yüksel yönetimindeki Disiplin Kurulu için yapacağız."

"OPERASYON YAPILIYOR"

Galatasaray bu davayı tüm gücüyle, tüm hukukçularıyla takip edecektir. Sayın Nihat Özdemir yönetimindeki TFF'ye bir mesaj vermek istiyorum. Biz iyi niyetle sorunlarımızı çözmek istediğimizi söyledik.

Galatasaray'a karşı içeride bir lobi var. Bana sorarsanız bu bir suç örgütü. Bizden bir haraç istiyorlar. Oyuncunun bonservisinden daha yüksek bir haraçtır. Kaynak aktarmaktır. Disiplin ve Tahkim, bu haracı Galatasaray'a baskıyla ödetmeye çalışıyorlar. Galatasaray'a haraç kesemezsiniz. Murat Balcı yönetimindeki Tahkim, Aytaç Yüksel yönetimindeki Disiplin Kurulu ve UÇK ile Galatasaray'ın birebir mücadelesi vardır. Buna ilişkin TFF gerekeni yapmazsa TFF ile de mücadele edeceğiz. Artık kapalı kapılar ardındaki sözlerini yapmalarını bekliyoruz. Galatasaray'a operasyon yapılıyor. Bundan sonra verecekleri cezalar için hukuk yoluna gideceğiz. Geçmişte verilen cezalar da operasyondur.

Tahkim ve PFDK arasında ahbap çavuş ilişkisi vardır. Marcao ile ilgili Tahkim'e başvurmayacağız."

"SON KEZ UYARIYORUM"

"Sizi son kez uyarıyorum. Galatasaray, bugüne kadar buna benzer birçok mücadele verdi. Galatasaray'a hakkaniyetsiz cezalar veren, Galatasaray'ın altını oyan her kişi ve şahıs bedel öder. Biz hukuk içerisinde bu bedeli ödetmeyi hem yurt içinde hem yurt dışında maddi ve manevi yapacağız. Bu uyarıyı yapıyorum. Önümüzde bir sezon var. Sezon içinde yapılacakları yakından izliyor olacağız. Sayın Murat Balcı ve Sayın Aytaç Yüksel gerekeni yapsınlar. Sayın Nihat Özdemir'den de kapalı kapılar ardında söylediklerini yapmasını bekliyoruz. Tüm Galatasaraylıları da yakından bildireceğiz."

TFF'YE REST ÇEKTİ

"Bizim gösterdiğimiz iyi duruşa karşılık verene kadar TFF ile ilişkilerimize ara veriyoruz. TFF ile ilişkilerimizi yazılı hale indiriyoruz. Yüz yüze ve birebir bir daha görüşmeyeceğiz."

REZAN EPÖZDEMİR'İN SÖZLERİ

"Verilen ceza, Oğulcan süreciyle birebir ilintili. Önceki yönetim döneminde bir transfer süreci yaşandı. Biz Hukuk Birimi'ne sözleşmenin feshiyle ilgili bir görüş alıp alınmadığıyla ilgili bilgi istedik. Hukuk Birimi'nden bilgi alınmamış. Oyuncunun avukatı fesih sürecini yönetmiş. Bize yazılı bir cevap verildi. Düğme yanlış iliklenmeye başlanmış. UÇK'nın Oğulcan'a verdiği ceza kabul edilmez. Altı maç mahrum kalmış oyuncusundan bütün bir sezon artı bonservis artı menajerlik ücretini veriyorsunuz. Tam bir hukuk garabeti. Galatasaray, Tahkim'e itiraz etmiş. 1 milyon 200 bin euro aynı kaldı, 562 bin TL aynı kaldı, 6 maç 3 maça indi. Tahkim'in kararları yargıya kapalı ama sözleşmesel durumlar yargıya açık. Biz de İstinaf Mahkemesi'ne başvurduk."

ALTLI ÜSTLÜ ÇALIŞIYORLAR"

"UEFA'ya başvurduk; UEFA, Oğulcan konusunda çekişmeli bir alacak var dedi. Transfer yasağının kaldırılmasıyla ilgili TFF'ye başvurduk. Reddetti. Tahkim'e başvurduk. Oğulcan konusunda kesinleşmiş bir alacak yok. Dava aleyhimize olursa biz bu parayı öderiz. Tahkim Kurulu, 40 gün önce henüz bu çekişmeli bir alacaktır, hukuki süreçtir dedi ve transfer yasağını kaldırdı. Böylece transfer yasağı kaldırdı. Bölge İdari Mahkemesi'nin kararını Yargıtay'a taşındı. Süreç devam ediyor. TFF, Oğulcan'a lisans vermedi. TFF'ye başvurduk. 3 hafta cevap vermediler. 3 hafta boyunca 10'larca kez aradım. Reddetseler hemen Tahkim'e başvuracağız. Oyuncumuzu Avrupa listesine de yazamadık. Tam bu aşamada genel kurul yaşandı. Galatasaray orada öncü oldu. Biz TFF Hukuk Kurullarının değişmesi için irade ortaya koydu. Kulüpler Birliği katkılarıyla sonuç ortaya çıktı. TFF Yönetim Kurulu reddetti, Tahkim'e gittik. Müspet sonuç bekledik. Çünkü, aynı hukuki durum aynı konu. Olumlu cevap vermişlerdir. Tahkim'in sitesinde oy çokluğuyla reddettiler, sonra bize yazılı olarak oy birliği dendi. Biz basın toplantısında Tahkim'le ilgili mücadele edeceğiz, istifa talep ettik. Bazı kanallar o an yayını kesti. Sonra telefon geldi TFF'den. İki üye bu karara muhalifmiş. TFF Tahkim, Disiplin ve UÇK'nın saygınlığı ve güvenilirliği tartışmalıdır. Geceden sabaha 3 kez muhalifler değişiyor. Marcao kararının da Disiplin Sevki'ni yapanlar Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda hiyerarşik olarak altlı üstlü çalışıyorlar. Biz bir adalet haykırışı yapmak istiyoruz."

"ALT SINIRDAN VERMEDİLER"

"Karşı taraf vekili bize gönderdi. Sayın Başkan söyledi. Marcao'yla ilgili karar, maç sırasında açıklandı. Alt sınırdan vermediler. Disiplin Yönetmeliği gereği savunmasını alacağız ve ceza vereceğiz. Saat 5'e kadar sözleşme imzalanmasına anlam veremedik. Ceza açıklanınca, bunun manidar olduğu ortaya çıktı. Hukuksuz talepleri kabul etseydik, Marcao daha düşük ceza alacaktı. Biz Galatasaray'ın yarınlarını, menfaatlerini düşündük."

"BİZ DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ"

"İlkelerimizden taviz vermedik. Biz diz çökmeyeceğiz. Biz bu protokole onay vermedik. Sonra Marcao kararı açıklandı. UEFA, bize 100 bin euro para gönderdi. TFF, bu parayı direkt Rizespor'a yollamış. Biz Rizespor ile anlaşıyoruz, 500 bin euro ödeyeceğiz. Bu parayı bize ödeyin dedik. 3 gün içerisinde bu parayı ödemzesek yüzde 10 cezai şart istiyorlar. TFF Tahkim Kurulu için yaptığımız şikayetlerden vazgeçmemizi istiyorlar. TFF Tahkim, UÇK, Disiplin için yargıya gitmeyin, giderseniz 1.3 milyon euro tazminat ödersin dedi. Bundan sonra TFF'yi, Tahkim'i, Disiplin'i şikayet etme diyor. Biz de diyoruz ki, biz sizinle anlaştık, sizinle hukuki yola başvurmayız. Biz adaleti herkes için istiyoruz. Biz kurul üyelerini şikayet ettik, biz nasıl bundan vazgeçeriz? Bundan vazgeçmek Galatasaray kültürüne taban tabana zıt. Biz hukuki mücadelemizi yaparız. Tek isteğimiz adalet. Bu hüküm nedeniyle sözleşmeyi kabul etmedik. Sulh görüşmesinde TFF'yi de taraf yapıyor, uzlaşı istiyorlar. Galatasaray, böyle bir çabaya boyun eğmez!"

MARCAO KENDİSİ BAŞVURACAK

"Biz Marcao ile ilgili başvurmayacağız. Taraf olan Marcao olduğu için o başvuracak. Bizim için bunda bir beis yok.

Marcao'ya verilen cezayı alt sınırdan uzaklaştırıp pazarlık malzemesi yapıyorlar. Galatasaray asla baskıya boyun eğmez. Galatasaray dik duruşundan taviz vermeyecektir. Burada ne adil olan ne adil görünen kurullar var. Galatasaray'ın genel kuruldaki duruşu sayesinde bu kurulların yapısı tamamen değişti. Artık genel kurul 4 yıllığına seçecek bu kurulları. Bu arkadaşlar, anladığımız kadarıyla 10 ay içinde gidecekleri ve bir daha seçilme ihtimalleri olmadığı için Galatasaray'a giderayak bir operasyon çekiyorlar. Biz buna müsaade etmeyeceğiz."

"İSTİFA ETSİNLER"

"Bu kurullar, statü değişikliğiyle kadük haline gelmiştir. Tahkim, Disiplin ve UÇK derhal istifa ederlerse çok iyi olur.

(Sporx)

Yorumlar (3)
Aslan 10 ay önce
Rüzgar yapma hadi satsana Falcao ve Feghouliyi secilmeden önce öyle diyorduya imPARAtor nasil bir futbol oynuyor bu takim???
Aslan 10 ay önce
Bak Burak efendi M.Cengiz gibi kus dili konusma bu federasyonlari ve kurullarini RTE sectirmistir ona direk konus yoksa vizi vizi yapma.
Nüsret 10 ay önce
Lo hehe
22°
açık
Günün Anketi Tümü
Galatasaray 2019 - 2020 sezonunu kaçıncı bitirir?
Galatasaray 2019 - 2020 sezonunu kaçıncı bitirir?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31